Nieśmiałość to trudny temat. Nie ma nic złego w tym, że większość osób jest nieśmiała od czasu do czasu. Jeśli jednak Twoja nieśmiałość zaczęła Ci przeszkadzać lub czujesz, że w jakikolwiek sposób Cię ogranicza, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby ją pokonać.

Dla niektórych osób noc spędzona na imprezie z dużą grupą ludzi jest dobrze spędzoną nocą. Inni czują się zmuszeni do ucieczki i ukrywania się na samą myśl o tym. Przyjrzymy się niektórym przyczynom nieśmiałości i damy Ci kilka wskazówek, jak ją przezwyciężyć. Poniżej zobaczysz 7 porad jak pokonać nieśmiałość.

Nieśmiała Kobieta w Kapeluszu

1. Załóż, że wszyscy chcą do ciebie dobrze

Kiedy jesteśmy pośród ludzi, czasami czujemy się niepewnie i wyobrażamy sobie, że wszyscy nas obserwują i wytykają nasze wady. Zakładamy, że każde nasze słowo i czyn będą dokładnie sprawdzane. Co najgorsze, kiedy jesteśmy przestraszeni, spięci lub nie czujemy się komfortowo, jesteśmy bardziej skłonni do mówienia lub robienia dziwnych rzeczy niż wtedy, gdy jesteśmy spokojni i zrelaksowani.

Myślimy, że inne osoby zachowują się tak samo jak nasi rodzice. W rezultacie, jeśli nasi rodzice byli surowi, dojdziemy do wniosku, że wszyscy inni też są surowi. Kiedy wierzymy, że każdy stara się jak najlepiej dla nas, łatwiej jest przezwyciężyć nieśmiałość.

Zobacz: Poważne Spotkania

2. Zwracaj uwagę na swój wygląd

Dbałość o siebie może mieć duże znaczenie. Pamiętaj o tym jest to ważne.

Nieśmiała Kobieta spacerująca po drodze

3. Zwróć uwagę na swoje otoczenie

Skoncentruj się na byciu obecnym, gdy jesteś w środowisku społecznym. To pomoże Ci w położeniu kresu swoim negatywnym myślom. Szukaj dobrych aspektów w swoim otoczeniu, takich jak przyjemna atmosfera czy fascynujące osoby. Dodatkowo, pozostań w chwili obecnej, używając swoich zmysłów. W tym momencie zwracaj uwagę na to, co słyszysz, widzisz, czujesz zapach lub smak.

Weź głęboki oddech za każdym razem, gdy poczujesz, że twój niepokój wzrasta. Aby poczuć się spokojniej, weź kilka głębokich wdechów i wydechów licząc do pięciu. Jeśli wokół ciebie dzieje się zbyt wiele, zrób sobie przerwę i wyjdź na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

4. Skup się na tym w czym jesteś dobry

Jakie masz umiejętności? Jakie masz hobby? Dołącz do grup dyskusyjnych na tematy, które Cię interesują. Dzięki temu nawiązywanie kontaktów z ludźmi i dzielenie się swoimi przemyśleniami będzie o wiele prostsze. Każdy ma obszary, w których się wyróżnia i takie, w których wypada blado. Z drugiej strony, skupienie się na swoich mocnych stronach zwiększa Twoją pewność siebie. Łatwo jest rozmawiać o czymś, co jest twoją pasją.

Kobieta huśtająca się na huśtawce

5. Rozmawiaj z ludźmi

Jeśli poważnie myślisz o pokonaniu swojej nieśmiałości, wykorzystaj każdą okazję do spotkań towarzyskich. Poproś o radę sąsiadów, współpracowników i członków rodziny. Zadawaj pytania. Nie osądzaj siebie, jeśli robisz głupie lub nieistotne rzeczy. Nic nie zmienisz jeśli będziesz się zbytnio nad sobą użalał za każdym razem, gdy będziesz się wypowiadał. Potraktuj rozmowę z ludźmi jako okazję do nauki.

6. Nie przejmuj się

Zamiast zakładać, że wszyscy skupiają się na Tobie, pamiętaj, że większość ludzi jest po prostu zainteresowana sobą. Pamiętanie o tym, dlaczego znalazłeś się w tym towarzyskim otoczeniu jest doskonałą metodą na utrzymanie motywacji do pokonania nieśmiałości.

Nieśmiałą Kobieta medytująca na łące pełnej kwiatów

7. Uwierz w siebie

Nasza samoocena wpływa na wiele elementów naszego życia, w tym na to, jak myślimy o sobie i jak reagujemy w sytuacjach społecznych. Obawiamy się popełniania błędów i tego, co inni o nas pomyślą, gdy jesteśmy nieśmiali. Niska samoocena i nieśmiałość mogą również przyczyniać się do powstawania lęków, smutku i samotności.

Z drugiej strony, wysoka samoocena sugeruje, że jesteś w stanie postrzegać siebie pozytywnie pomimo swoich wad i niepowodzeń. Jeśli będziesz pracować nad zwiększeniem poczucia własnej wartości, będziesz bardziej pewny siebie w kontaktach z ludźmi i będziesz uważać, że masz cenną wiedzę, którą możesz wnieść.

Zobacz: 8 Powodów Dla, Których Warto Umówić Się Na Randkę Z Dziewicą

Skąd wzięła się u ciebie nieśmiałość ?

Być może łatwiej będzie Ci pokonać nieśmiałość, jeśli dowiesz się, dlaczego w ogóle jesteś nieśmiały. Jeśli to dlatego, że masz zły obraz siebie lub przejmujesz się opinią ludzi. Ludzie nie zwracają na ciebie uwagi. Kiedy czujesz się niepewnie, wierzysz, że wszyscy wokół gapią się na ciebie i krytykują cię. Rzeczywistość jest taka, że prawdopodobnie nawet nie biorą cię pod uwagę.

Być może zastanawiają się, czy na kolację zjeść mięso czy sałatkę. Przesuń swoją uwagę na coś innego. Jeśli martwisz się tym, co myślą o tobie inni ludzie, zastanów się nad przeniesieniem swojej uwagi na drugą osobę. Zapytaj o nich i spróbuj dowiedzieć się o nich więcej, zadając im pytania. Rozważ kilka pytań, które możesz zadać ludziom i zobacz, czego możesz się dowiedzieć z ich odpowiedzi.

Usta Kobiety

Najnowsze Artykuły